Image

Fuckup Nights

Manifestosu

Fuckup Nights, insanların hayatlarını kısıtlayan paradigmalardan kurtulmalarına yardımcı olan bir hareket olarak 66 ülkede 200’den fazla şehirde düzenleniyor.
Biz nesillerdir içinde çalıştığımız “normları” nasıl yeniden düşünmemiz gerektiğine dair bir duruşu yaymayı hedefliyoruz.
Image

Manifesto

Image
Bu deneyimi ve duyguyu daha fazla insanla nasıl paylaşacağımı düşünürken, diğer hareketlerin manifestolarının ilham verici olduğu kadar ütopik olduğunu fark ettim.
Kendimize özel “fuckup” bir manifestosu yaratmaya karar verdim. Seni işleri berbat etmeye ve aynı zamanda bazı toplumsal sınırlamaların ortadan kalkmasına izin vermeye davet edecek bir manifesto…

Pepe Villatoro

Fuckup Nights Kurucu Ortağı

Image

#ShareTheFailure

Bu manifestoyu açıklamak için, manifesto üzerine düşüncelerin ve “fuckup”ların bir derlemesi olan Fuckup Book'u (2015) yaratan yazarlardan bazılarının alıntılarıyla paylaşıyoruz

#1 Reddedil

"Bazen HAYIR'ı bir cevap olarak kabul etmek gerçekten zor olabilir ve bu hem çocuklar hem de yetişkinler için öfke nöbetlerinin ana tetikleyicilerinden biridir. Bir şeyi hiç denememenin, deneyip HAYIR almakla aynı şey olduğunu anla. EVET almanın tek yolu denediğinizden emin olmaktır.”
Leticia Gasca
Image

#2 Aksilik Yaşa

“Bir aksilikten gelen varoluşsal uyandırma çağrısından ve bundan yola çıkarak inşa ettiğiniz şeyden daha büyük bir ders yoktur. Senin başına gelsin ya da gelmesin; talihsizlik, kötü şans, bir aksilik; bunlar yalnızca varoluşun doğasıdır.”
Tasha R., Diego O., Tatiana M. ve Leticia G.
Image

#3 Kötü Not Al

“Çok çalışmana rağmen başarısız olman sorun değil. Hepimiz hatalarımızdan ders çıkarırız. Belki de bu akademik başarısızlık, bir dahaki sefere iyi bir not almak için ihtiyaç duyduğun bilgiydi.”
Tatiana Maillard
Image

#4 Kovul

“Ömür boyu iş sahibi olma kavramı artık yok. Risklerin ve mali sorumlulukların farkındayız ancak patronunuza gerçekte nasıl hissettiğinizi söylemek ve mutlu olmadığınız bir işten ayrılmak çok iyi bir duygu. Gerçekten harika bir işten istemeden kovulsanız bile, 2. noktaya bakın.
Nicko Nogués
Image

#5 Bir Yarışı Kaybet

“Sıkıcı ve ulaşılmaz mükemmelliğin ve yüksek performansın önünde eğilme eğilimindeyiz. Küçüklüğümüzden beri bize hayatın bir rekabet olduğu öğretildi. Mantıksız "rekabetçilikten" akıllı "işbirliğine" geçmeliyiz.
Lilián López Camberos
Image

#6 Sistemin Canı Cehenneme

“Sağı, solu salla. Manifestoların canı cehenneme. “Şunu yapma, şunu yap” diyen herkesin canı cehenneme. Korkularını salla. Maçoluğun canı cehenneme. Beni de salla. Canı cehenneme. Sistemi salla. Sana iyi hissettirmeyen HERŞEYİ salla. Nefret ettiğin her şeyi çok çok uzaklara gönder.”
Nicko Nogués
Image

#7 Mükemmellik retoriktir

“Retorik ve sıkıcı. Zirveler ya da vadiler olmadan, zorluklar ya da hedefler olmadan, çatlaklar olmadan. Mükemmellik sizi cesaretlendiren idealdir, ancak başarısızlık harika bir öğretmendir."
Tatiana Maillard
Image

#8 Değer verdiğin şeyleri tanı

“Neye değer verdiğini, gerçekten neyin önemli olduğunu düşün ve bunun sadece modern değerlerin incelikli dayatması olup olmadığını sor. “
Lilián López Camberos
Image

#9 Basit Tut

“Özü bulmaya çalış. Tüm dikkatini ve tüm yeteneğini özü aramaya ver çünkü onu bulduğunuzda (neredeyse) her şeye sahip olacaksın. Occam'ın Usturasını hatırla: En basit cevap çoğu zaman doğru olandır."
Nicko Nogués
Image

#10 başarısız olacaksın

“Başarısızlık ihtimali nedeniyle hareketsiz kalma. Eğer bu ihtimali baştan kabul edersen hayat daha keyifli olacak, yeni maceralar ve riskler almak daha kolay olacak.”

Nicko Nogués
Image

#11 Takdir istiyorsan dur

“Takdir kendi beklentilerine, başarısızlık ve başarı kriterlerine göre kendinden gelmelidir. Ayrıca seni pek çekici bulmayan birileri her zaman olacak."
Tatiana Maillard
Image

#12 Kendini çok ciddiye alma

“Kendini ciddiye almak başarısız olmanı ya da hayatın başka bir aşamasına geçmene engel olur. Zarafetle başarısız olmayı öğrenmek için milyarlarca insan arasında sadece bir başka insan olduğunuzu ve tıpkı diğer herkes gibi kusurlu bir şekilde mükemmel olduğunuzu kabul etmeniz çok önemlidir.
Leticia Gasca ve Pepe Villatoro
Image

#13 Savunmasız ol

“Kendimizi hiç savunmasız bırakmasaydık, her zaman tetikte, korku halinde olurduk: kendimizi içeriye kapatır, barikatlar kurar, sıkışıp kalır, felç olurduk. Başka bir deyişle: yaşayamayız.”
Diego Olavarría
Image

#14 Başarısızlıklarınıza gül
ve bunları dünyayla paylaş

“Neredeyse trajik olan her şey komediye dönüşmeye açıktır. Tüm başarısızlıklar zamanla kahkahalara dönüşebilir. Trajediyi komediye dönüştürmek, kendinizi bundan korumanın ve başkalarının da mizah yoluyla bundan ders almasını sağlamanın tek yoludur.”
Lilián López Camberos
Image

#15 Hatalarını kucakla ve 
 başkalarına yardımcı ol

“Kusurlarını uyum sağalarak değil kabullenerek kucakla. Her zaman beklenmedik bir şekilde yön değiştirebilirsin. Eğer hayat sana bir başkasına öğretme fırsatı verirse, daha iyi olmayı onu kırmadan, şefkatle öğret.”
Tatiana Maillard
Image

#16 Yeni şeyler öğren

“Bir şeye tutku duyduğunda; merak seni öğrenmeye ve denemeye yönlendirir ve bu verimli bir döngü yaratır. Denersin (belki başarısız olursun), öğrenirsin, uzman olursun, “başarılı olursun” (belki de iflas edersin ve başarısızlığınız hakkında konuşmak için Fuckup Nights'a davet edilirsin) ve devam edersin.”
Diego Olavarría
Image

#17 seni korkutan bir şey yap

“Başarısız olma korkusu bizzat başarısızlığın nedeni olabilir. Buna sosyal bilimlerde “kendini gerçekleştiren kehanet teorisi” denir. Korku zihni felce uğratır, aklı bulandırır, görüşü kısıtlar ve kötü kararlar almamıza neden olur.”
Nicko Nogués
Image

#18 Olmak istediğin kişi ol

“Toplumun söylediği her şeye uymak zorunda olmadığını anlamalısın. Olmak istediğin kişi ol. Kendini Keşfet."
Nicko Nogués
Image

#19 Dışarı çık, sorunlarınla
yüzleşirken istikrarlı ol

“İstikrar, doğası gereği bir çabadır. Bir iş mi yoksa ruhsal aydınlanma mı aradığın önemli değil; çok çalışman gerekecek. Ama aynı zamanda kötü uygulanan ısrar da kolayca inatçılığa dönüşebilir. Ne zaman duracağını bil."
Diego Olavarría
Image

#20 Çatışmanın üstesinden gel

“Bir gün ağlayabilirsin ama ertesi gün kalkıp yola devam etmek zorunda kalacaksın çünkü dünya dönmeye devam ediyor. Düşünmek için biraz yalnız zaman geçir. Yürü, yaz, içini aç. Arkadaşlarınla konuş. Kendine acımaktan kaçınmak önemlidir. Kendini kötü hissetmen sorun değil ama durmak bir sorun. 21. maddeye bak.”
Tatiana Maillard
Image

#21 İstediğini Alana kadar durma

"Eğer konu gerçekten sevdiğin bir şeyi yapmaksa, mümkün olan tüm kaynakları ve fırsatları tüketene kadar vazgeçme."
Leticia Gasca
Image

#22 Gerçek potansiyelin bilinemez

“Kendini tanıyorsun ya da en azından tanıdığını düşünüyorsun. Gerçek şu ki, bir şeyin daha iyi olup olmayacağını asla bilemezsin. 16. maddeye bak.”
Lilián López Camberos
Image

#23 Egonu Yen

“Başarısızlıklarımızı gizlememizin temel nedeni. Ego olmadan kendinize karşı daha şefkatli olabilirsiniz ve yalnızca işler kötü gittiğinde insan olduğunuzu hatırlayabilirsiniz."
Leticia Gasca
Image

#24 Cesur ol ve dolu dolu yaşa

“Daha önce hiç yaşamadığın şeyleri yapma riskinin tadını çıkar. Her yeni proje uçuruma atlamaktır. Sadece çılgın insanların, cesur insanların ve bazen de aptal insanların yapabileceği türden bir atlayış.”
Tatiana Maillard
Image
#EmbraceTheFailure