FuckupNights Ankara – Vol XXIII

Neler Olacak?

Motivasyonel, konuşmacı, yazar, davranış bilimleri araştırmacısı Mehmet Auf moderatörlüğünde üç 'fuck up' tecrübesi yaşayan girişimci / iş insanı bizlerle deneyimlerini paylaşacak.

Neden başarısız olduklarını, şimdiki akılları ile neyi farklı yapacaklarını 7 dakika içinde apaçık ortaya dökecekler. Kendi kendilerine dökemezlerse, Mehmet Auf moderatörlüğünde, hepimiz sorularımızla yardımcı olacağız:)

Hep birlikte, yapılan yanlışlara alternatif, heyecanlı ve farklı yollar bulacağız ve başkalarının ‘fuck up’ larından dersler çıkaracağız.

HAVYARBADEM


HavyarBadem yeni nesil başarı hikayelerine tepki olarak asla ama asla bir garajda ortaya çıkmamıştır. Bununla birlikte bir içki masasında, Kocatepe manzaralı bir mutfakta ortaya çıkmış olabilir.

HavyarBadem amatör olduğu kadar profesyonel, geyiğe düşkün olduğu kadar duyarlı olmayı başarabilen iki tok sesli, tatlı adama denir. Ama HavyarBadem kim sorusunun cevabı da tam olarak verilemez aslında.

Program, Havyarların Badem, Bademlerin ise Havyar olduğu ütopik bir dünyada geçer. Biraz da Ankara’yı hatırlatır. Her ne kadar sesleri ülke topraklarının her köşesine ve sınırların ötesine ulaşıyor olsa da HavyarBadem “bizim çocuklar”dır. Tunalı’da gezinir, ODTÜ’de okur, Eymir’de keyif yaparlar. Sonra mikrofonlarının başına oturup çok büyük bir heyecan ve coşkuyla güzel, komik, hüzünlü… bir sürü şey anlatırlar. İyi ki anlatırlar. Bağzı cumaları anlatırlar.

Emre Yılmaz 1986 yılında, bir önceki günden hiç bir farkı olmayan bir Ankara sabahında dünyaya geldi. Kafası çalışan her genç gibi mühendis olacaktı. Ancak içindeki tasarım ve teknoloji aşkını dizginleyemeyince kendisini KuarkTek Dijital’in ajans başkanı olarak buldu.

Gönül isterdi ki bu süreç su akar yolunu bulur misli altın tepside gelseydi, armut pişip ağzına düşseydi. Ancak bugün bir dijital ajans kolay yetişmiyor. Devlet desteği başvuruları, hibe yakarışları, Kafka romanlarından fırlamış absürtlükte bürokratik yollar, belgeler ve daha çok belgeler… İşte Emre Yılmaz’ın her girişimcinin kendisini göreceği Fuck Up’ları burada başlıyor ve halen sürüyor.

Emre Yılmaz halen başkanı olduğu KuarkTek’te web siteleri tasarlıyor, sosyal medya, mobil uygulama geliştirme ve dijital reklam ekibini yönetiyor. Hayatının bir sonraki Fuck Up’ının hangi köşe başında kendisini beklediğini merakla bekliyor.

Emre YILMAZ


Serkan Koç


Serkan Koç 25 yılık iş hayatına Garanti Bankasında başladı. 8 yıllık bankacılık tecrübesinde Hazine ve Nakit yönetimi bölümlerinde çalıştı. İlk Fuckup'ını bankacıyken kurduğu restaurant'da yaşadı. Tam şube müdürü olacakken bankacılığın kendisine uygun olmadığını anlayıp Turkcell'de en düşük seviyeden işe girdi.

Burada bölge müdürlüğü, Satış geliştirme, Satış destek, Raporlama ve bütçe gibi bölümlerin yöneticiliğini yaptı. 2009 yılında işten ayrılıp şarap dağıtıcılığı ve pırlantalı takı satışına başladı. Başarıyla giden işi öngöremediği sebeplerle bırakmak zorunda kaldı. Tekrar Turkcell'e geri döndü. Burada Uluslararası bir oluşumu yönetti.

Daha sonra Alternatif Satış Kanalları Yönetimi yaptı. Baktı iş hayatı dijitalleşiyor. Deneyim sağlamak için kendi dijital işini kurdu. Bu işte edindiği eneyimlerle cimri.com'un başına geçti.

Kurduğu iş dallanarak bugün 2 şubeli co-working space, yazılım şirketi, içerik sağlayıcı bir başka şirket ve yeni yatırımı seo konusunda raporlama yapan bir girişim ve 4 tane yeni site ile devamını sürdürüyor. Medipol üniversitesinde eğitmen. Profesyonel Konuşmacı, Mentor, Kişisel gelişim eğitmeni ve cimri.com Genel Müdürü olarak iş hayatına devam ediyor.

Mehmet Auf, O.D.T.Ü Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, akademik çalışmalarına devam etmiş Amerika’da yapay zeka alanında yüksek lisans çalışmalarında bulunmuş, Türkiye'ye dönüşünde O.D.T.Ü, İşletme Bölümünde MBA yapmıştır.

Çok yönlü kişiliğini iş yaşamına da yansıtan Mehmet Auf, çeşitli özel sektör kuruluşlarında üst düzey yöneticilik ve yönetici ortaklıklarda bulunmuş ve kariyerini eğitim ve danışmanlık alanında geliştirmeye karar vermiştir. Kariyeri boyunca 150,000'den fazla katılımcıya davranış bilimleri konusunda eğitim veren halen konuşmacı ve danışman olarak faaliyetlerine devam etmekte olan Mehmet Auf aynı zamanda bir davranış bilimleri araştırmacısı, senarist, oyuncu ve yazardır.

Mehmet Auf